Rozdělení kartáčovačů na čištění koberců

Rozlišujeme dva základní typy kobercových kartáčovačů - válcové a kotoučové. Z podstaty funkce jde vždy o rotační stroje. Ty se dále dělí do několika výkonnostních kategorií. Závisle na tom, jak velkou plochu koberců potřebujete ošetřit, najdete vždy odpovídající stroj u obou základních kategorií.

Kotoučové kartáčovače

Jsou dvojí - přenosné s jedním kotoučem, u kterého pracovník stojí a velké pojízdné, na kterých pracovník sedí.

Přenosné rotační jednokotoučové kartáčovače

Jednokotoučový kartáčovač

Jsou tvořeny diskem - kotoučem o průměru několika desítek centimetrů. Typicky kolem 40cm. Kotouč je na jedné straně opatřen štětinami a tryskami k nanášení čistícího média. Na druhé straně uprostřed je upevňovací šroub k přichycení k pohonu kartáče.

Průměr disku a počet otáček za minutu jsou u jednotlivých modelů různé. Čím větší kotouč a čím vyšší počet otáček za minutu kartáčovač vyvine, tím jde o vyšší a dražší model.

Většina kotoučových kartáčovacích strojů je buďto již vybavena nádržkou na čistící roztok, nebo úchyty k jejímu připojení. Pokud nádržku nemá stroj v základní výbavě, je možné ji dokoupit jako doplňkové příslušenství.

Multifunkce jednokotoučových kartáčovačů

Kotoučové - diskové kartáčovače nejsou jednoúčelovým zařízením určeným pouze pro čištění koberců. Disk se štětinami lze vyměnit za unašeč padů a transformovat kartáčovací stroj v leštičku na pevné podlahy, případně kobercový kartáč vyměnit za tvrdší kartáč podlahový, čímž vznikne drhnoucí stroj na tvrdé podlahy.

Velké pojízdné

Viz. pojízdné válcové pro sedící obsluhu

Válcové kartáčovače

Zatímco mezi ručními kotoučovými kartáčovači jsou roudíly jen malé, zejména ve velikosti disku a rychlosti rotace, válcové kartáčovače můžeme rozčlenit do více podkategorií.

Nejmenší rotační válcové kartáčovací stroje

Malý jednoválcový kartáčovač

Nejmenší válcové kartáčovací stroje jsou vybaveny jedním nebo max. dvěma válcovými kartáči o šířce kolem 30cm. Jsou určeny pouze na čištění koberců, nedají se využít k jinému účelu. Hodí se na koberce o plochách do max. několika málo stovek metrů čtverečních.

Jsou specifické tím, že je vždy nutné je používat spolu s některým z extraktorů na koberce.

Využití: zejména pro menší úklidové firmy a zakázky do max. pár stovek metrů čtverečních. K čištění koberců v domácnostech a menších firmách.

Vodící - pro chodící obsluhu

Vodící kartáčovací čistič pro chodící obsluhu

Je možné je použít na koberce o ploše v stovkách metrů čtverečních i větších (je-li dost času). Tyto vodící kartáčovače mají již zabudovaný extraktor, jsou tedy plně soběstačné, sami vodu nastříkávají a sami ji sbírají. Obvykle nejsou jednoúčelové. Kromě čištění koberců je po výměně kartáče za jiný typ lze použít i k mytí podlah.

Využití: Pro úklidové firmy zajišťující čištění koberců na plochách o několika stech metrech čtverečních. Pro úklidové pracovníky vlastní nebo agenturní, kteří zajišťují úklid v bankách, institucích, větších restauracích, administrativních budovách apod.

Pojízdné - pro sedící obsluhu

Sedadlový kartáčovací čistič

Největší typ kartáčovacích strojů. Mohou být válcové i kotoučové. Nejsou určeny pouze na koberce, mají rozsáhlé příslušenství, které jim umožňuje mýt v podstatě jakýkoliv typ podlah. Stroj se sám pohybuje, obsluhující pracovník na něm sedí. Velký zásobník na čistou vodu dovoluje ošetření velkých ploch na jeden zátah.

Využití: Jsou určeny k nejnáročnějšímu použití, tam kde je třeba vyčistit velké plochy koberců nebo podlah v co nejkratším času. Typicky jde o velmi rozlehlé budovy jako jsou kongresové centra, výstavní plochy apod.

Úvod » Podrobné informace » Praktické informace a rady» Čištění Shaggy koberců